Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής (ΕΙΦ) ιδρύθηκε το 1979, με βάση το Προεδρικό Διάταγμα 35 (ΦΕΚ 10/24-1-1979). Ήταν το πρώτο Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής που ιδρύθηκε σε Ιατρική Σχολή της χώρας μας. Μετέπειτα ιδρύθηκαν αντίστοιχα Εργαστήρια σε όλες τις Ιατρικές Σχολές της χώρας μας.

Στο σκοπό της ίδρυσης της Έδρας της Ιατρικής Φυσικής αναφέρεται ότι:  “έχουσα ως περιεχόμενον την διδασκαλίαν των αρχών της Φυσικής, αίτινες χρησιμοποιούνται δια την μελέτην των φυσιολογικών λειτουργιών του ανθρώπου, των τεχνικών της φυσικής, αίτινες χρησιμοποιούνται δια διαγνωστικούς και θεραπευτικούς σκοπούς εις την Ιατρικήν πράξιν, την σύγκρισιν των τεχνικών αυτών προς τας λοιπάς Ιατρικάς Τεχνικάς και την περιγραφήν των χρησιμοποιούμενων εις την Ιατρικήν οργάνων”.

Το 1998 το Εργαστήριο μετονομάστηκε σε Εργαστήριο Φυσικής Ιατρικής και Ραδιοϊσοτόπων (ΦΕΚ 1098, Τεύχος Β’, Β1/486, 20-10-1998). Ιδρυτής και πρώτος Δ/ντής του ΕΙΦ ήταν ο Καθηγητής κ. Χαράλαμπος Προυκάκης, ο οποίος απεχώρησε με συνταξιοδότηση τον Αύγουστο του 2001. Την διετία Αύγουστος 2001- Αύγουστος 2003 διετέλεσε διευθυντής του ΕΙΦ ο Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Κων/νος Ντάλλες. Από τον Σεπτέμβριο του 2003 μέχρι το Μάϊο του 2018, Δ/ντής του ΕΙΦ διετέλεσε Καθηγητής κ. Ευάγγελος Γεωργίου.

Το 2019 το Εργαστήριο μετονομάστηκε σε Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής (ΦΕΚ Τεύχος B’ 3338/29.08.2019). Σκοπός του Εργαστηρίου Ιατρικής Φυσικής είναι η κάλυψη σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο των ερευνητικών και διδακτικών αναγκών του Τομέα Βασικών Ιατρικών Επιστημών, της Ιατρικής Σχολής και της Σχολής Επιστημών Υγείας, στην περιοχή της Ιατρικής Φυσικής και της Ιατρικής Πληροφορικής. Το Εργαστήριο αποβλέπει στην κάθε μορφής συνεργασία με εγχώριους και διεθνείς οργανισμούς, καθώς και με διακρατικούς φορείς, δημόσιους και ιδιωτικούς. Στους στόχους του εντάσσεται, επίσης, η συνεργασία με αντίστοιχα Εργαστήρια, Ερευνητικά Κέντρα, συναφείς κρατικούς και ιδιωτικούς φορείς και ακαδημαϊκά ιδρύματα ελληνικά και της αλλοδαπής με σκοπό την προώθηση της σύγχρονης βασικής και εφαρμοσμένης έρευνας στο χώρο της Ιατρικής Φυσικής και της Ιατρικής Πληροφορικής.

Από τον Ιούνιο του 2018, Δ/ντής του ΕΙΦ είναι ο Καθηγητής κ.Παντελής Καραΐσκος