Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

Το ΕΙΦ διδάσκει τα παρακάτω μαθήματα:

Μάθημα ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ,στους φοιτητές:

Μάθημα ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ στους φοιτητές:

Μάθημα ΒΙΟΦΥΣΙΚΗ στους φοιτητές:

Μάθημα ΥΓΕΙΟΦΥΣΙΚΗ & ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ στους φοιτητές:

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

Το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής, συμμετέχει:

• Διαπανεπιστημιακό-Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στην Ιατρική Φυσική-Ακτινοφυσική
    • Το ΠΜΣ συνδιοργανώνουν: Η Ιατρική Σχολή, το Φυσικό και το Βιολογικό Τμήμα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Ιατρικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το Ιατρικό Τμήμα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το Ιατρικό Τμήμα του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, και το Ιατρικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης, σε συνεργασία με την Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας (Ε.Ε.Α.Ε) και το Ε.Κ.Ε.Φ.Ε ‘Δημόκριτος’.
    • Το Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής είναι ένα από τα ιδρυτικά Εργαστήρια του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών στην Ιατρική Φυσική – Ακτινοφυσική και για πολλά χρόνια είχε τη διοίκηση του ΠΜΣ που σήμερα ασκεί η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση του ΠΜΣ:
  • Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών “Κλινική Ιατρική, Εργαστηριακή Ιατρική, Προληπτική και Κοινωνική Ιατρική” της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών “Μονάδες Εντατικής Θεραπείας – Καρδιολογική Νοσηλευτική” της Α’ Καρδιολογικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών “Ελάχιστα Επεμβατική Χειρουργική, Ρομποτική Χειρουργική και Τηλεχειρουργική” της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών

ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ

Στο ΕΙΦ λειτουργεί Κέντρο Ιατρικής Προσομοίωσης ΚΙΠ, όπου με τεχνικές εικονικής πραγματικότητας παρέχεται εκπαίδευση σε διάφορες τεχνικές.

Το Κέντρο Ιατρικής Προσομοίωσης του Εργαστηρίου Ιατρικής Φυσικής (ΕΙΦ) της Ιατρικής Σχολής Αθηνών (http://mplsc.med.uoa.gr), στοχεύει στην παροχή σύγχρονων και εξειδικευμένων υπηρεσιών – προγραμμάτων ιατρικής εκπαίδευσης με τη βοήθεια προσομοιωτών και εξελιγμένων μεθόδων διδασκαλίας.

Οι εκπαιδευτικές και ερευνητικές δραστηριότητες του ΕΙΦ στο αντικείμενο της σύγχρονης ηλεκτρονικής εκπαίδευσης έχουν βασιστεί στο διεθνές πιστοποιημένο σύστημα διαχείρισης ποιότητας EN ISO 9001:2000 από τον Οργανισμό TUV. Το ΚΙΠ του ΕΙΦ έχει λάβει από το 2009, διαπίστευση (accreditation) από το Αμερικανικό Κολλέγιο Χειρουργών (American College of Surgeons – ACS) στο ανώτατο δυνατό Επίπεδο (Level I). Το γεγονός αυτό αποκτά ιδιαίτερη σημασία, δεδομένου ότι τo ΚΙΠ-ΕΙΦ είναι πλέον ένα από τα τέσσερα διαπιστευμένα κέντρα στην Ευρώπη, μαζί με το Imperial College στο Λονδίνο, το Karolinska Institute και το Lund στη Σουηδία. Ως εκ τούτου, όλα τα πιστοποιητικά εκπαίδευσης που χορηγούνται από το ΚΙΠ του ΕΙΦ φέρουν και τη διαπίστευση του ACS.